Honti Pedagógustalálkozó 2017
A Honti Pedagógustalálkozó - „Központban most a pedagógus” címszó alatt 2017. március 22-én került megrendezésre az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskolában. Az évente megrendezett tavaszi szakmai nap célja az, hogy elérhető továbbképzési lehetőséget nyújtson régiónk minden érdeklődő pedagógusa számára, és hogy az itt megismert új tudásanyag jó alapul szolgáljon a pedagógusok további önképzéséhez, így téve hatékonyabbá a későbbiekben a tanítás és a tanulás folyamatát iskoláinkban. A résztvevők száma évről évre nő, az idén 21 intézmény, 80 pedagógusa vett részt a továbbképzésen a régió óvodáiból, alapiskoláiból és középiskoláiból. A megnyitó Wass Albert: Üzenet haza c. versével kezdődött. Ezt követően Lészkó Katalin, az iskola igazgatónője üdvözölte a vendégeket és a jelenlévőket, köztük Révész Angelikát, a Közös Tanügyi Hivatal vezetőjét, majd az SZMPSZ képviseletében Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége országos elnöki irodájának vezetője köszöntötte a pedagógusokat.
A köszöntők után a résztvevők meghallgatták Kozma-Vízkeleti Dániel budapesti család-pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus előadását „Egymásra utalva”, Párbeszéd pedagógus-szülő-gyermek között címmel. Az előadó felvázolta a jelenlegi helyzetet, az élet minden területén tapasztalható válságot, ami természetesen az oktatásra is érvényes.
A nyitóelőadás után a résztvevők előzetes bejelentkezés alapján három helyszínen kezdték meg a szakmai foglalkozásokat. Az első témája, melyen óvónők, pedagógusok és nevelők vettek részt, az Élményszerű vizuális nevelés volt. A foglalkozásokat Török Zita és Karácsony Krisztina művésztanárok vezették az Igazgyöngy Művészetoktatási Intézményből, a magyarországi Berettyóújfaluból. A Honti Pedagógustalálkozó által kínált szakcsoportok közül nem véletlenül az Élményszerű vizuális nevelés az egyik legnépszerűbb program, hisz a képzőművészeti nevelés a mai alapiskolákban már nem csupán egy tantárgy. Az alkotás a gyerekekkel egy közös, örömteli, nagy erőfeszítéseket igénylő folyamat, mely hihetetlen energiákat szabadít fel a gyermekben. Andóné Nagy Katalin, a Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium Kincskereső Tagiskolája vezetője Budapestről, „ Szövegelő – játékos tevékenységek szövegekkel” címen tartott szakmai tréninget a második szakcsoport számára. Egy „előadás“, ami lehetőséget adott a pedagógusnak, hogy diákká váljon néhány órára. Több érdekes feladat segített, hogy a diákok szemszögéből lássák a pedagógusok a feladatok megoldásakor fellépő szövegértési problémákat, aztán közösen, a pedagógus szemszögéből elemezték ezeket. A harmadik szakcsoport témája a „Dráma konvenciók használata a tanításban – drámaórák” volt, amely alsó és felső tagozatos tanítók és középiskolai tanárok részére szerveződött. A foglalkozásvezetők Várady Kornélia és Szabó Csilla voltak, a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola pedagógusai. A vezetők az elméleti bevezetőben megvilágították a drámapedagógia fogalmát, melynek célja: „egy adott helyzet eljátszásával a gyermeket a történet cselekvő részesévé tenni, mely által az életben használható tapasztalatra tesz szert. Betartandó szabályok, ún. konvenciók alkalmazásával a gyermek szerepbe bújva kipróbálja magát, tapasztalatokat gyűjt, amelyekre későbbi élete során szüksége lesz.” A tékozló fiúról szóló bibliai történet alapján sajátítottak el a résztvevők hat dráma konvenciót, melyeket is el is játszottak. Az idei Tavaszi szakmai napról csak pozitív visszajelzéseket kaptunk. Reméljük, a találkozó minden résztvevője az új ismereteken túl a pedagógusi hivatás iránti újfent felébresztett lelkesedéssel tért haza. A foglalkozások közti szünetekben és a közösen eltöltött ebéd alatt sor került tapasztalatcserére, baráti beszélgetésekre, rég nem látott ismerősökkel való találkozásra is, amelyek még kellemesebbé tették a napot.
Megvalósult a Magyar Kormány támogatásával - Honti Pedagógustalálkozó 2017 !
Bóna Tímea, Matyis Edit, Stankovič Szabolcs, Viczencz Gábor