Lajos Pongrácz sa narodil 15. februára 1815 v Horných Turovciach. Rodina Pongráczovcov pochádza z Liptova. Do Hontianskej župy sa prisťahovali v minulom storočí. Členovia hornotúrovskej rodinnej vetvy boli veľmi vzdelaní občania zaoberajúci sa vedou ako i umením.
Lajos Pongrácz navštevoval Gymnázium v Banskej Bystrici a v maďarskom meste Vác, od roku 1830 študoval humanitné vedy a právo na univerzite v Pešti. Po ukončení štúdií pôsobil ako sudca v Hontianskej župe. S veľkým odhodlaním sa zúčastňoval politických reforiem. Bol stálym prispievateľom do novín Pesti Hírlap, ktoré vychádzali od roku 1841. Revolučné udalosti z roku 1848 zvečnil v mesačníku Hontianska Kronika /Honti Krónika/. Bol nielen korešpondentom udalostí, ale do revolúcie sa aj priamo zapájal: pracoval ako sekretár na daňovom a finančnom oddelení ministerstva, bol vojakom v boji za slobodu a nezávislosť. Po páde revolúcie pôsobil na Dolnej zemi, od roku 1861 v Honte zastával niekoľko funkcií vo verejnej správe.
Jeho literárna kariéra sa začala počas študijných rokov. V roku 1838 mu vychádza prvá zbierka básní pod názvom Pocity /Érzemények/. V tom istom roku vychádza druhá zbierka pod názvom Hudba Karpát /Kárpát-uti zemgemények/. V Hontianskej župe vydal literárny časopis pod názvom Hontiansky literárny povrázok /Honti Literetúrai Füzér/, v ktorom uverejnil hlavne svoju tvorbu. Okrem písania básní sa zaoberal aj písaním cestopisov, historických a literárnovedných štúdií, historických dokumentov.
Lajos Pongrácz začal svoju všestrannú sociálnospoločenskú a kultúrnu činnosť v roku 1860. Počas troch rokov pôsobil ako riaditeľ Kasína v Hontianskej župe, neskôr sa stal členom jeho výboru. V kasíne usporiadavali literárne čítania, tanečné zábavy, koncerty. V roku 1868 založil Spoločnosť pre rozvoj a zveľaďovanie mesta Šahy, ktorému bol prvým predsedom. Šahy môžu jemu ďakovať za vybudovanie pešej zóny, vydláždenie chodníkov a tiež za pouličné osvetlenie mesta. V roku 1870 založil Krúžok milovníkov umenia. Na istý čas bol aj predsedom šahanskej školskej rady. Stál aj pri vybudovaní železničnej trate Ostrihom – Nána – Čata – Šahy. Celý svoj život bol horlivým milovníkom múzeí. Počas niekoľkých rokov zbieral materiály, predmety a dokumenty týkajúce sa hradu Drégely a Györgya Szondyho. Táto jeho práca má aj literárnu stopu: napísal historickú novelu Hrad Drégely /Drégely vára/. V roku 1884 zostavil a redigoval jedno zo svojich najvýznamnejších diel, ilustrovaný Album Szondiho /Szondi-Album/, v ktorom našli uplatnenie medzi inými aj básne o hrdinskom hradnom strážcovi, o hrade Drégely, ako i historické a sčasti aj archeologické štúdie.
Popri aktivitách vo verejnom živote, literárnych prácach a historických bádaniach Lajos Pongrácz veľkú pozornosť venoval aj ľudovej tradícii - folklóru. Obľuboval dedinský život, ctil a vážil si roľníkov, za dôležité pokladal uchovanie trradícií pre budúce generácie. V Horných Turovciach, v Šahách a okolitých dedinách zbieral a zapisoval ľudové piesne, ktoré pod názvom Ľudové piesne z oblasti Ipľa /Ipoly táji népdalok/ poslal Jánosovi Erdélyimu.
Lajos Pongrácz v roku 1889 kvôli svojmu pokročilému veku a zlomenému zdraviu odišiel do dôchodku a odsťahoval sa do Pešti, kde 10. augusta 1889 umrel. Pochovaný je v rodinnej hrobke v Horných Turovciach.